ظرافت جوجه تیغی

معرفی کتاب ظرافت جوجه تیغی

 
The Elegance of the Hedgehog
(French: L'Élégance du hérisson) is a novel by the French novelist and professor of philosophy Muriel Barbery. The book follows events in the life of a concierge, Renée Michel, whose deliberately concealed intelligence is uncovered by an unstable but intellectually precocious girl named Paloma Josse. Paloma is the daughter of an upper-class family living in the upscale Parisian apartment building where Renée works.

این کتاب به قلم مرتضی کلانتریان به فارسی ترجمه شده است. داستان در آپارتمان شماره هفت خیابان گرونل جریان دارد . آپارتمانی در منطقه مرفه شهر با ساکنینی همه پولدار . خانم رنه میشل سرایه دار پیر ، چاق و زشت این ساختمان است که روحی بزرگ دارد . او عاشق ادبیات ، سینما و موسیقی است اما سعی دارد بقیه این موضوع را نفهمند ، او خود را قالب یک سرایه دار معمولی به همه عرضه می کند چون فکر می کند توقع جامعه در واقع همین است .
پالوما نیز دختر فوق العاده باهوش 12 ساله یکی از ساکنین ساختمان است. دختری مهربان و ساکت که با عقل گرایی خود به این نتیجه رسیده خانواده اش زندگی مسخره ای دارند؛ او که نمی خواهد به این سرنوشت دچار شود تصمیم دارد در روز تولدش خانه را بسوزاند و خودکشی کند .
کاکورور اوزو نیز یک ژاپنی فرهیخته و کتاب خوان است که ساکن جدید ساختمان است و یک حلقه دوستی بین خود ، رنه و پالوما ایجاد می کند . از طریق شخصیت های فرهیخته داستان با ما موضوعات فلسفی و زیبایی آشنا می شویم و تفکرات آنها را ذره ذره مزمه مزه می کنیم . موضوع اصلی کتاب ارزش زندگی و تفکرات و درس های فلسفی است .
کتاب جوایز زیادی از جمله جایزه اتحادیه ناشران فرانسه در سال 2007 و جایزه ادبی بکوس‌بی‌اس‌ان را از آن خود کرد. عنوان کتاب هم در حقیقت اشاره به خانم رنه داره زنی که در پشت ظاهر جوجه تیغی مانند و خشن خود دارای روحی لطیف و زیباست . درست همانند بدن ظریف جوجه تیغی که در زیر تیغ های او پنهان است . سعی کنید جوجه تیغی های زندگی خود را کشف کنید .


  


 

نظر بازدید کنندگان

نظر خودتان را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید


   

کلیه حقوق این سایت متعلق به . موسسه فرهنگی آموزشی زبانسرا آنلاین است.